29.09.2006

گزارش كامل كنفرانس خبري دفتر تحكيم وحدت در مورد ممانعت از تحصيل دانشجويان

پیک ایران:
ادوارنيوز: اعضاي شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت و سازمان دانش آموختگان ايران صبح امروز طي كنفرانس خبري كه در محل خبرگزاري كار (ايلنا) برگزار شد‏، به اظهارات برخي از مسئولان وزارت علوم و تحقيقات كه وجود دانشجويان ستاره دار محروم از تحصيل را تكذيب كرده بودند ‏پاسخ گفتند.

در اين نشست خبري آقايان مهدي اميني زاده (عضو سابق شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت و عضو كنوني شوراي مركزي سازمان دانش آموختگان ايران) ‏، محمد هاشمي ( دبير تشكيلات دفتر تحكيم وحدت) و علي نيكونسبتي (عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت) در حالي كه مداركي دال بر محروميت از تحصيل تعدادي از دانشجويان به دليل مسائل غير علمي و همچنين مكاتبات اداري وزارت علوم و وزارت اطلاعات در اين زمينه را به همراه داشتند‎ ؛ خواستار جلوگيري هرچه سريعتر از نقض حقوق اوليه دانشجويان توسط حاكميت و بركناري مسئولان متخلف در وزارت علوم شدند .

** محمد هاشمي آمارهاي تكان دهنده برخورد با جنبش دانشجويي در سال گذشته را ارائه داد

در ابتداي اين كنفرانس خبري محمد هاشمي دبير تشكيلات دفتر تحكيم وحدت گفت:‌ متاسفانه از آغاز تاسيس دانشگاه در ايران همواره برخورد با دانشجويان و جنبش دانشجويي وجود داشته است ، اما اين برخوردها طي يكسال گذشته وارد مرحله جديد شده است و از نوع ديگري است .

وي با اشاره به مصاحبه هاي متعدد وزيرعلوم و معاونانش در مورد مهرورزي با دانشجويان گفت : عليرغم اينكه آقايان مرتبا مي گويند از حقوق دانشجويان دفاع مي كنند و با آنها با رافت برخورد مي شود و به زغم اينكه با نهادسازي هاي موازي مي خواهند فضاي دانشگاه را با نشاط جلوه دهند ، آمارهايي كه در اختيار ماست حكايت ديگري دارد .

هاشمي با اشاره به اينكه منبع اين آمارها از خبرگزاري هايي است كه از نظر حاكميت رسمي شناخته مي شوند آمار برخورد با جنبش دانشجويي در سال گذشته را چنين برشمرد:
** بيست وچهار مورد احضار و بازجويي دانشجويان در نهادهاي امنيتي
** پنجاه و هفت مورد بازداشت دانشجويان
** شصت و پنج مورد احضار به دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب
** سي و هفت مورد محاكمه دانشجويان
** پنجاه و سه مورد حكم قضايي عيله دانشجويان
** يكصد و شصت و هفت مورد احضار به كميته انضباطي كه صد مورد آن در تابستان و تعطيلي دانشگاه ها بوده است
**هشتاد و نه مورد حكم كميته انضباطي
** بيست و پنج مورد تعطيلي نهادهاي مستقل دانشجويي
** سي و نه مورد نشريه توقيف شده
** بيست و هشت مورد مراسم لغو مجوز شده
** هفت مورد اخراج دانشجويان از دانشگاه

دبير تشكيلات دفتر تحكيم وحدت در مورد نهادهاي شاكي از دانشجويان نيز گفت :
** داخل دانشگاه : كميته انضباطي، هيات نظارت بر نشريات دانشجويي، هيات نظارت بر تشكل هاي دانشجويي، حراست، بسيج دانشجويي، رييس دانشگاه ، معاون دانشجويي ، نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاهها، جامعه اسلامي دانشگاه .
**خارج از دانشگاه :‌
نيروي انتظامي ، وزارت اطلاعات ، قوه قضاييه ، شوراي نگهبان ، ائمه جمعه ، سپاه پاسداران ،‌ صدا و سيما ، وزارت كشور و وزارت علوم .
وي همچنين گفت : اين برخوردها مختص دانشجويان نيست و بلكه دامنگير اساتيد هم شده است .
هاشمي با اشاره به موضوع بازنشستگي اجباري اساتيد به ويژه در دانشگاه تهران گفت : به طور نمونه در يكي از دانشكده هاي دانشگاه تهران يكي از اساتيد آنجا به مقام رياست مي رسد و سپس اساتيدي را كه مانند او فكر نمي كنند را اجبارا بازنشسته مي كند .

دبير تشكيلات دفتر تحكيم در ادامه گفت : من نمي دانم رييس دولت آيا تا به حال نمره أي به وزير علوم خود داده است يا نه و يا چه قضاوتي مي خواهد در مورد عملكرد وزير علوم داشته باشد .

هاشمي با اشاره به محدوديت هايي كه متوجه نشريات دانشجويي است گفت : عليرغم همه انتقاداتي كه به مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي داريم‏، مطابق همان آيين نامه ها نشريات بايستي پس از انتشار يك نسخه از نشريه خود را به هيات نظارت بدهند اما در حال حاضر هر نشريه بايد قبل از انتشار مطالب خود را به هيات نظارت ارائه دهد تا با تاييد آنها آن نشريه چاپ شود .

وي همچنين از سطح علمي دانشگاهها انتقاد كرد و گفت : متاسفانه در اين زمينه هيچ آمار و كارنامه أي وجود ندارد و هيچ نهادي هم چنين آماري را ارائه نمي دهد اما همه ما با معضل فرار مغزها و مسايلي از اين دست آشنا هستيم.

هاشمي همچنين گفت : وزير علوم كه تنها به مصاحبه هاي پرطمطراق بسنده مي كند و تا كنون به ميان دانشجويان نيامده است چه جوابي براي اين پرسش ها و عملكرد خود دارد.

*** علي نيكونسبتي: آقاي وزير اين اسامي محرومان از تحصيل است

در ادامه اين نشست علي نيكونسبتي عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت نيز با اشاره به پاسخ هاي متعددي كه مسئولان وزارت علوم تاكنون به مساله دانشجويان ستاره دار داده اند گفت : اين تناقض گويي ها نشانه دروغگويي است. آقايان در ابتدا منكر وجود دانشجويان ستاره دار بودند، سپس گفتند كه اين دانشجويان نقص پرونده دارند و بعد هم گفتند اين در مورد دانشجوياني است كه مسائل انضباطي دارند .

نيكونسبتي در ادامه در پاسخ به زاهدي وزير علوم كه چندي پيش گفته بود حتي اگر يك دانشجوي محروم از تحصيل وجود دارد اسم اش را اعلام كنند ليست دانشجويان محروم از تحصيل در دوره كارشناسي ارشد را كه با وجود قبولي علمي در كارنامه هاي ارسالي، اسمشان اعلام نشده است، چنين اعلام كرد .

حنانه عزيزي ‏( دانشگاه علامه طباطبايي) ، سيامك كريمي( دانشگاه همدان) ، ياشار قاجار( دانشگاه پلي تكنيك)، زهرا جاني پور ( دانشگاه همدان) ، محسن فاتحي(دانشگاه تهران).

وي همچنين اسامي دانشجوياني را كه با وجود ثبت نام در دانشگاه در سال گذشته با نظر وزارت اطلاعات قبولي آنها در دانشگاه كان لم يكن تلقي شده است، چنين اعلام كرد:

مهدي اميني زاده (دانشگاه مفيد قم) ، حامد حسن دوست (دانشگاه تربيت معلم تهران) ‏، پيمان عارف ( دانشگاه تهران)

عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت با تاكيد بر اين نكته كه مطابق ضوابط علمي اين دانشجويان قبول شده اند اما اسامي آنها اعلام نشده است‏ ، كارنامه خانم حنانه عزيزي را به خبرنگاران نشان داد كه مطابق آن در مقابل كد قبولي آن درج شده بود ( بند2) نيكونسبتي آنگاه با قرائت بند 2 مربوط گفت: اين دسته از دانشجويان دانشجوياني هستند كه صلاحيت علمي آنها تاييد اما صلاحيت آنها براي ادامه تحصيل از سوي كميته بررسي صلاحيت استاد و دانشجو در سازمان سنجش آموزش كشور تاييد نشده است .

علي نيكو نسبتي همچنين نامه اي را از سوي كميسيون مذكور به خبرنگاران ارائه داد كه مطابق آن نداشتن صلاحيت هاي عمومي دليل اعلام نشدن قبولي يكي از دانشجويان اعلام شده بود .

وي ادامه داد: در مورد خانم زهرا جاني پور هيچ دادگاه و مرجع قضايي ادامه تحصيل ايشان را ممنوع نكرده است. همچنين آقاي محسن فاتحي هم كه مدتي به دلايل نامعلوم بازداشت شده بودند هيچگونه حكمي را دريافت نكرده اند. نيكو نسبتي همچنين گفت : ياشار قاجار هم كه مدتي را در تابستان امسال بنا بر دلايل نامعلوم در بازداشت به سر برد هنوز در هيچ دادگاهي محكوم نشده است.

وي افزود : خانم حنانه عزيزي، سيامك كريمي تاكنون هيچگونه محكوميتي حتي در كميته هاي انضباطي نداشته اند. در مورد خانم عزيزي به دليل اينكه ايشان فرزند آقاي عزيزي بني طرف از روزنامه نگاران هستند از تحصيل محروم شده اند .

عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت با غير منصفانه و بي شرمانه خواندن اينگونه برخوردها با دانشجويان گفت: آقاي نوربخش چرا دروغ مي گوييد كه اين دانشجويان سابقه محكوميت داشته اند؟ آقاي وزير علوم شما گفتيد كه اگر يك اسم هم داريد اعلام كنيد اكنون اين اسامي اعلام شده است.

وي همچنين گفت دو دانشجوي ديگر از دانشگاه تهران هم دچار اين مشكل هستند كه بنا به خواست خودشان نمي توانيم اسامي آنها را اعلام كنيم .

نيكو نسبتي همچنين گفت : آقاي محمدحسن نعيمي پور فرزند آقاي نعيمي پور نماينده مجلس ششم نيز در حالي كه هيچگونه سابقه أي ندارد در زمره دانشجوياني است كه از ثبت نام آنها جلوگيري مي شود و بي شرمانه و بي انصافي است كه به دليل عقايد سياسي انتقادي پدر يك دانشجو چنين برخوردي را با وي انجام دهند .

نيكو نسبتي همچنين با ارائه نامه اي از كميسيون گزينش استاد و دانشجو كه در آن صراحتا به نظريه وزارت اطلاعات براي ممانعت از تحصيل آقاي حامد حسن دوست اشاره شده بود گفت: آقاي حامد حسن دوست از اعضاي انجمن دانشگاه صنعتي اصفهان كه در دانشگاه تربيت معلم مشغول به ادامه تحصيل بوده اند و هيچگونه سابقه محكوميتي چه در داخل و چه در خارج از دانشگاه نداشته‌اند با استناد به نظر وزارت اطلاعات از ادامه تحصيل منع و از دانشگاه اخراج شده اند.

وي افزود : در يك اتفاق جالب توجه پس از اعلام قبولي يك دانشجو در روزنامه كميته انضباطي بلافاصه براي وي حكم صادر كرده است.

نيكونسبتي با انتقاد از عملكرد كميته هاي انضباطي گفت: به اين ترتيب مي توانند از فردا براي هر كس كه مي خواهند ادامه تحصيل ندهد حكم كميته انضباطي صادر كنند.

وي ادامه داد : در يكي از دانشگاه هاي تهران رييس دانشكده يك دانشجو را كتك مي زند و مضروب مي كند و فيلم اين اتفاق هم موجود است اما جالب آنكه آن دانشجو در كميته انضباطي به دو ترم تعليق با احتساب سنوات محكوم مي شود .

نيكونسبتي با اشاره به احضارهاي گسترده دانشجويان دانشگاه تهران گفت : بسياري از اين دانشجويان به دليل اعتراض به انتصاب عميد زنجاني كه فاقد مدرك دانشگاهي است به رياست دانشگاه تهران، احضار شده اند. وي ادامه داد : بله‏ ، كميته هاي انضباطي به اين شكل حكم صادر مي كنند و در آنها چيزي جز بازجويي و محاكمه پشت درهاي بسته اتفاق نمي افتد. بنده صراحتا بگويم در دانشگاه تهران آقاي غلام علي زاده فعالان دانشجويي را ساعتها مورد بازجويي قرار مي دهد. و اين نحوه فعاليت كميته هاي انضباطي است .

***نيكو نسبتي : خواهان عذرخواهي ، استعفا . محاكمه مسئولان وزارت علوم هستيم

عضو شوراي مركزي دفتر تحكيم وحدت گفت : اكنون ما خواهان عذرخواهي ، استعفا . محاكمه مسئولان وزارت علوم به دليل نقض حقوق شهروندي دانشجويان هستيم.

وي گفت : اين يك غده سرطاني در وزارت علوم است و همانطور كه خاتمي شجات آن را داشت كه با غده سرطاني در وزارت اطلاعات برخورد كند در حال حاضر نيز بايد با اين غده سرطاني و درغگو در وزارت علوم برخورد شود .

نيكونسبتي با اشاره به سكوت مقامات وزارت علوم در اين موضوع ادامه داد : آقاي خرمشاد معاون وزير علوم در كه در سفرمكه در مورد تخيلات خود از جنبش دانشجويي با خبرنگارها مصاحبه مي كردند چگونه است كه در شرايط فعلي سكوت كرده اند . من براي رييس دولت متاسفم ، آقاي الهام سخنگوي دولت در اين مورد گفتند كه دولت آنقدر حقير نشده است كه با دانشجويان برخورد كند و من بايد بگويم بر اساس اين مدارك دولت از اين هم حقيرتر شده است و اين مدارك نشانه حقارت دولت است .

** مهدي اميني زاده :‌ وضعيت دخالت حكومت در دانشگاه ها از قبل از انقلاب هم اسفناكتر است

در ادامه اين نشست خبري همچنين مهدي اميني زاده عضو شوراي مركزي سازمان دانش آموختگان ايران گفت : برخلاف صحبتهايي كه از آقاي نوربخش و آقاي الهام مي شنويم . مداركي كه دوستان ارئه دادند و همچنين روندي كه در جريان ادامه تحصيل خود بنده اتفاق افتاده است گوياي واقعيت ديگري است .

اميني زاده در مورد وضعيت ادامه تحصيل خود نيز گفت : سال پيش هنگامي كه در اولين روز شروع كلاس ها بوديم از آموزش دانشگاه با مت تماس گرفتند و گفتند بر اساس نامه كميسيون گزينش سازمان سنجش شما نمي توانيد ادامه تحصيل بدهيد .

وي ادامه داد : در مراجعات بنده به وزارت علوم و سازمان سنجش مشخص شد كه بر اساس اظهار نظر وزارت اطلاعات با اين ادعا كه من با گروههاي منتقد نظام رابطه دارم از ادامه تحصيل من جلوگيري كرده اند .

عضو سابق شوراي مركزي دفتر تحكيم گفت : بعدها در مراجعات حضوري به ما منعكس كردند كه از نظر وزارت اطلاعات بهتر است در همين مرحله با دانشجوياني مانند ما برخورد كنند و به اين شكل براي نظام هزينه كمتري دارد .
اميني زاده گفت : متاسفانه ما هنوز به استقلال دانشگاه نرسيده ايم و الان وضعيت دخالت حكومت در دانشگاه ها از قبل از انقلاب هم اسفناكتر شده است.

اميني زاده خطاب به مسئولان گفت : ما دراين كشور نه مي خواهيم وزير بشويم نه نماينده مجلس و نه حتي كارمند دولت ، ما تنها مي خواهيم درس بخوانيم و علم آموزي كنيم . شما كه ادعاي اسلام داريد با اين همه تاكيد دين اسلام بر علم آموزي چگونه ما را از حق علم آموزي منع مي كنيد .

وي با اشاره به آيين نامه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مورد ممنوعيت از تحصيل دانشجويان گفت : در اين آيين نامه تنها در دو مورد دانشجو را مي توان از ادامه تحصيل ممنوع كرد ، يكي اعتياد به مواد مخدر و شهره بودن به فساد است و ديگري عناد با نظام ، آيين نامه عناد را هم تعريف كرده است كه شامل مبارزه مسلحانه و ترويج عقايد گروه هاي الحادي است .

اميني زاده ادامه داد :‌ ديروز هم در خدمت علماي قم بوديم ايشان نيز تاكيد داشتند كه اين نوع برخورد با دانشجويان خلاف موازين شرعي است .

عضو شوراي مركزي سازمان دانش آموختگان ايران گفت : شما كه در سازمان ملل بر اساس كرامت ذاتي انساني سخنراني مي كنيد ، بگوييد در كجاي دنيا چنين اقداماتي سابقه داشته است . آقاي رييس جمهور شما جز يكسري حقوق بيولوژيك مانند غذاخوردن و نفس كشيدن چه حقي براي ما قايل هستيد ، آقاي رييس جمهور ما چه حقي براي زندگي داريم ؟ آيا شما هم معتقديد منتقدان بايد پاسپورت بگيرند و از كشور خارج شوند ؟

امين زاده افزود : متاسفيم كه پس از انقلاب مشروطه و جنبش ملي نفت و انقلاب بهمن 57 امروز به چنين جايي رسيده ايم .

در ادامه اين نشست محمد هاشمي دبير تشكيلات دفتر تحكيم وحدت گفت : در مورد يكصد دانشجويي نيز كه يك و يا دو ستاره بوده اند نيز بايد اضافه كنيم كه همه آنها به يكسري تعهدنامه اكنون ثبت نام شده اند و برخلاف اظهارات آقاي نوربخش صرفا مفاد آن تعهدها رعايت قانون دانشگاه نبوده است بلكه شامل تعهد به اعتقاد به عقايد سياسي دانشگاه و همكاري با برخي نهادها هم بوده است .
وي گفت حتي اگر اظهارات آقاي نوربخش در مورد مفاد تعهدنامه ها را هم بپذيريم در اين صورت بايد گفت كميته هاي انضباطي هم ديگر بي فايده و عملا حذف شده اند ،‌چرا كه با اين تعهدها هر دانشجويي كه خلاف مقررات دانشگاه عمل كند مستقيما اخراج مي شود و حتي در يك سازوكار مساله دار مانند كميته انضباطي نيز به مساله او رسيدگي نمي شود .

*** پرسش و پاسخ با خبرنگاران

در اين كنفرانس خبري ، خبرنگاري پرسيد ، پس از انقلاب براي تثبيت آن انقلاب فرهنگي در دانشگاه ها انجام شد به نظر شما اكنون اين برخوردها چه ضرورتي دارد .

محمد هاشمي پاسخ داد كه در جمهوري اسلامي همواره به دانشگاه به اين نگاه وجود داشته است كه محل خطر است و همواره مي خواسته اند كه به نحوي جلوي فعاليت هاي آن را بگيرند .
وي افزود : با اين حال هيچگاه در اين امر موفق نبوده اند چراكه آقايان به اين دليل كه خود در دانشگاه نبوده اند با محيط آن آشنا نيستند و نمي دانند كه نقد قدرت و آرمان خواهي جز ذات دانشگاه است و حتي پس از آنكه در دهه 60 همه تفكرات منتقد را از دانشگاه بيرون كردند چون اين مساله در ذات دانشگاه است دوباره جريان نقد قدرت در دانشگاه زاييده مي شود و بايد بدانند كه دانشگاه هيچگاه گوش به فرمان نخواهد بود و حاكميت بايستي نگاه امنيتي به دانشگاه را كنار بگذارد .

مهدي اميني زاده هم در اين مورد گفت : پيش از انقلاب فرهنگي در سفري كه برخي مسئولان به چين داشتند مقامات چيني كه چنين تجربه أي داشتند به ايشان گفته بودند كه از الگوي ما استفاده نكنيد ، چون عواقب آن را ديده بودند ، اما متاسفانه اين كار انجام شد و اكنون نتايج ناگوار اجتماعي آن را مي بينيد كه نيروي متخصص كشور همگي به خارج از كشور رفته است .

وي همچنين گفت : رفتار آقايان متاسفانه باعث خدشاه دار شدن برخي مفاهيم والا مانند عدالت شده است. آقايان از كدام عدالت سخن مي گويند ؟‌ بسياري از دانشجويان هوادار خودشان و از بسيجيان را كه با سهميه هاي بسياري كه دارند وارد دانشگاهمي كنند حالا هم كه يك عده دانشجو با تكيه بر توانايي هاي خودشان مي خواهند علم آموزي كنند با آنها چنين برخوردي مي كنند ، اين چه عدالتي است ؟

خبرنگار ديگري پرسيد آيا اين برخوردها در ادامه سخنان رييس جمهوري براي فرياد بر سر سكولاريسم در دانشگاه ها نيست ؟

علي نيكو نسبتي پاسخ گفت : آقاي احمدي نژاد در نيويورك به جاي آنكه به سوالات در مورد برخورد با دانشجويان و زنداني كردن و … پاسخ بدهد گفت اينها تقصير يك كارمند بوده است و يك اشتباه بوده است ، اكنون به نظر ما اين غده سرطاني در وزارت علوم وجود دارد ، آقاي خاتمي با غده سرطاني در وزارت اطلاعات برخورد كردند آقاي احمدي نژاد هم بايستي برخورد كنند و اگر برخورد نمي كنند يعني با آنها هم عقيده هستند و در اين صورت ايشان نقض قانون اساسي كرده است و ادامه رياست جمهوري ايشان با مشكل مواجه است .

وي همچنين گفت :‌ آقاي احمدي نژاد پس از يكسال گويا قرار است به دانشگاه بيايند ، ما به ايشان پيشنهاد مي كنيم به جاي آنكه در يك سالني وارد بشوند كه همه حاضران از پيش تنظيم شده باشند و برايشان سوت و كف بزنند به سوالات نماينده دفتر تحكيم به عنوان بزرگترين تشكل دانشجويي در ايران پاسخ بگويند .

وي در پايان گفت : آقاي احمدي نژاد به جاي آنكه به روستاهاي دورافتاده برويد و اخبار گلچين شده سفر خود را پخش كنيد اگر شجاعت داريد به دانشگاه بياييد و به اگر اين ديدارها شو و نمايش نيست به سوالات دانشجويان پاسخ بگوييد .

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates