28.09.2006

آمریکا تلاش برای تحریم ایران را به تعویق می اندازد

بی‌بی‌سی:
آقای مک کورمک همزمان ايران را متهم به وقت کشی کرده است
همزمان با گفتگوهای خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، دولت آمریکا اعلام کرده حاضر است تلاش های خود برای اعمال تحریم علیه ایران را به تعویق اندازد.
شان مک کورمک، سخنگوی وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت واشنگتن حاضر است به منظور کمک به تلاش های دیپلماتیک خاویر سولانا کوشش های خود جهت اعمال تحریم علیه ایران را برای مدتی به تعویق اندازد.

وی گفت خاویر سولانا در یک تماس تلفنی با کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، گفته است شاید اگر به ایرانی ها “زمان و فضای اندکی بدهیم گشایشی حاصل شود و آنها جواب مثبت بدهند.”

به گفته شان مک کورمک دولت آمریکا با این درخواست موافقت کرده است: “پاسخ ما این بود که اگر طی چند روز و یا چند هفته آینده امکان گشایشی در مذاکرات و یافتن راه حلی وجود دارد قطعا حاضریم.”

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک بار دیگر ایران را متهم به وقت کشی و عدم موضع گیری صریح در مورد توقف غنی سازی اورانیوم کرد.

اما او گفت که آمریکا مصمم است از کلیه راه های دیپلماتیک استفاده کند: “ما قطعا می خواهیم که از هر فرصتی برای موفقیت استفاده کنیم. چون ما صد در صد متعهد به دیپلماسی و مذاکره هستیم.”

دولت آمریکا در حالی به درخواست خاویر سولانا جواب مثبت داده است که یک مقام ارشد وزارت خارجه این کشور روز سه شنبه به بی بی سی گفته بود اگر ایران تا اوایل هفته آینده حاضر به توقف غنی سازی اورانیوم نشود واشنگتن برای اعمال تحریم علیه تهران بر شورای امنیت سازمان ملل متحد فشار خواهد آورد.

از ديدار لاريجانی و سولانا به عنوان آخرين فرصت برای جلوگيری از اقدامات سختگيرانه شورای امنيت عليه ايران ياد می شود

اين نشان می دهد دولت آمريکا در مقابل درخواست های متحدان اروپايی اش برای دادن فرصت ديگری به مذاکرات کوتاه آمده است.

خاوير سولانا و علی لاريجانی چهارشنبه بعد از ظهر برای پنج ساعت در برلين ملاقات کردند که گفتگوهای آنها از سوی سخنگوی آقای سولانا “بسيار فشرده” توصيف شد.

آنها قرار است پنجشنبه صبح اين گفتگوها را از سر گيرند.

هدف از اين مذاکرات شکستن بن بست موجود در تلاش های ديپلماتيک برای يافتن راه حلی مسالمت آميز برای مناقشه بر سر برنامه اتمی ايران است.

اين دومين دور مذاکرات اين دو مقام طی يک ماه اخير است. نخستين دور مذاکرات علی لاريجانی و خاوير سولانا در مورد پاسخ جمهوری اسلامی به پيشنهادهای اتحاديه اروپا روزهای 9 و 10 سپتامبر در وين، پايتخت اتريش، برگزار شده بود.

آقای سولانا به نمايندگی از سوی پنج کشور عضو دايم شورای امنيت – آمريکا، بريتانيا، چين، روسيه، فرانسه – و آلمان، موسوم به گروه 1+5 در اين مذاکرات شرکت دارد.

اتحاديه اروپا در ماه ژوئن به نمايندگی از گروه 1+5 پيشنهادی را برای حل بحران هسته ای ايران تسليم اين کشور کرد که حاوی درخواست از جمهوری اسلامی برای تعليق غنی سازی اورانيوم در برابر دريافت برخی امتيازات اقتصادی و فنی بود. پاسخ ايران به بسته پيشنهادی که نزديک به سه ماه بعد عرضه شد پيشنهاددهندگان را راضی نکرده است.

به علاوه ضرب الاجل شورای امنيت برای ايران جهت تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم روز 31 اوت بی آنکه تهران به آن اعتنا کند به سر آمد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates