27.09.2006

ديدار لاريجانى و سولانا

صدای آلمان: مذاكرات امروز بين على لاريجانى، دبير شورايعالى امنيت ملى جمهورى اسلامى ايران با خاوير سولانا، هماهنگ كننده سياست خارجى اتحاديه اروپا از حساسيت بسيارى برخوردار است.

يك روز پيش از برگزارى اين دور از مذاكرات بين جمهورى اسلامى ايران و اتحاديه اروپا، واشنگتن تايمز از توافق پنهانى بين مسوولان جمهورى اسلامى و اروپا سخن گفته بود. بر اساس اين توافق پنهانى گويا دولتمردان ايران پذيرفته‌اند تا غنى سازى اورانيوم را براى مدت ۹۰ روز به حالت تعليق درآورند. اين در حالى است كه خبر واشنگتن تايمز از سوى برخى از مسوولان ايران تكذيب شده است.

نگاه تحليلگران مسائل سياسى، مفسران رسانه‌ها، سياستمداران و استراتژهاى غرب و شرق و در يك كلام نگاه جامعه جهانى امروز معطوف به ديدار سولانا و لاريجانى است. با آن كه آمريكا و متحدان غربى او و همچنين ديگر كشورهاى صاحب حق وتو در شوراى امنيت سازمان ملل اولتيماتوم جديدى براى ايران تعيين نكرده‌اند، اما ناظران بر اين باورند كه جمهورى اسلامى حداكثر تا نخستين هفته ماه اكتبر فرصت دارد راهكار خود را در ارتباط با مشاجره اتمى شفاف سازد. از اين رو و در صورت صحت داشتن ارزيابى اين تحليلگران، ديدار امروز سولانا و لاريجانى شايد در شمار آخرين تلاشهاى ديپلماتيك در زمينه يافتن راه‌ حلى مسالمت آميز براى بحران اتمى ايران باشد.

در آستانه اين ديدار، محمد سعيدى، معاون آژانس انرژى اتمى ايران، رسما گزارش منتشر شده از سوى واشنگتن تايمز را تكذيب كرد و گفت كه پخش اين اخبار ناصحيح عملا كمكى براى يافتن راه حل در ارتباط با برنامه اتمى نيست. خبرگزارى رويتر به نقل از روزنامه واشنگتن تايمز ديروز گزارش داده بود كه دولتمردان ايران پذيرفته‌اند تا امر غنى سازى اورانيوم را براى مدت ۹۰ روز به حالت تعليق درآورده و از اين طريق امر پيشبرد مذاكرات را ممكن سازند. هرگاه اين خبر صحت داشته باشد معنايى جز عقب نشينى ايران در برابر غرب و به خصوص آمريكا ندارد. چرا كه آمريكا تعليق غنى سازى را پيش شرط اصلى ادامه مذاكرات عنوان كرده بود و تا كنون جمهورى اسلامى بارها اعلام كرده بود كه براى ادامه گفتگوها حاضر به پذيرش هيچ شرط و شروطى نيست.

صرفنظر از صحت و يا عدم صحت گزارش اين روزنامه آمريكايى در يك نكته ترديدى نيست و آن اينكه موضوع تعليق موقت غنىسازى اورانيوم امروز در دستور گفتگو و مذاكره لاريجانى با سولانا قرار دارد. هماهنگ كننده سياست خارجى اتحاديه اروپا نتيجه آخرين ديدار خود را با على لاريجانى مثبت و سازنده ارزيابى كرده بود. ارزيابى امروز سولانا پس از ديدار خود با لاريجانى اما، بى‌تاثير در سياست آتى اتحاديه اروپا و غرب در قبال جمهورى اسلامى ايران نيست و اتفاقا همين موضوعست كه بر حساسيت ديدار امروز اين دو سياستمدار در برلين مى‌افزايد.

جمشيد فاروقى

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates