22.03.2006

جاسوسی وزیر خارجه صدام برای آمریکا افشا شد

پیک نت:

ایرنا : شبکه تلویزیونی “ان بی‌سی” آمریکا فاش کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) قبل از یورش به عراق با “ناجی صبری” وزیر خارجه این کشور تماس می گرفت.
ه گزارش روز چهارشنبه شبکه تلویزیونی العربیه، صبری اطلاعات خود را در مورد برنامه سلاحهای کشتار جمعی در مقابل دریافت ‪ ۱۰۰‬هزار دلار به آمریکا داده است.

صبری که زمانی ‌سفیر عراق در سوییس بود، پس از “محمد سعید الصحاف” به وزارت خارجه عراق منصوب شد.

در همان زمان که وی به وزارت خارجه عراق منصوب شده بود، صدام یکی از خواهران وی را که یک مهندس بود، اعدام کرد.

این شبکه خبری گفت: در گزارشی که برروی یک پایگاه اینترنتی قرار دارد، در سپتامبر ‪ ۲۰۰۲‬در زمان نشست مجمع عمومی سالانه سازمان ملل،صبری به عنوان نماینده عراق به نیویورک آمد و با خواندن پیام صدام در سازمان ملل به‌دولت آمریکا به شدت حمله کرد.

وی دراین پیام وجود سلاحهای کشتار جمعی را نفی کرد. صبری بعد از ایراد این نطق زمانی که از ساختمان سازمان ملل خارج شد به‌یک هتل در نیویورک رفت تا با یک واسطه از سازمان اطلاعاتی آمریکا دیدار کند.

در گزارش این شبکه خبری آمده است، فرانسه نیز در مساله همکاری صبری با سیا دخالت داشته و این درحالی است که در زمان حمله آمریکا به عراق فرانسه با این اقدام آمریکا و سقوط صدام حسین مخالف بوده است.

شبکه خبری ان بی‌سی درادامه می‌افزاید، درطول این سفر صبری تماسهای سری ازطریق سازمان اطلاعات فرانسه با سیا داشت.

به‌گفته منابع اطلاعاتی، دیدار صبری با یک واسطه فرانسوی و یک افسر از سیا در یکی از هتلهای نیویورک صورت گرفته بود.

این شبکه اضافه می‌کند که ناجی صبری از طریق شخص سومی که در مقابل ارائه اطلاعات از سلاحهای صدام ‪ ۱۰۰‬هزار دلار دریافت کرده با نماینده سیا دیدار کرد.

مهمترین اطلاعاتی که صبری به سیا ارائه داد از این قرار است:
– صدام برنامه عملی برای سلاحهای بیولوژیک دراختیار ندارد با توجه به اینکه سیا گفته بود که صدام عملا برنامه‌هایی برای تولید سلاحهای میکربی مثل انتراکس در اختیار دارد.

– صدام سعی می‌کند که به سلاح هسته‌ای دست یابد .

– عراق دارای ذخایری از سلاحهای شیمیایی است و همچنین گازهای سمی در اختیار دارد .

یک تحلیلگر خبری در ان بی‌سی گفت: “واین داونینگ” یک ژنرال بازنشسته در آن زمان گفته بود که صبری یک معدن طلای اطلاعات است.

بر اساس این گزارش رابطه با صبری زمانی که سیا به وی فشار آورد که به آمریکا فرار کند و او با این کار مخالفت کرد، قطع شد.

شبکه ان بی‌سی می‌گوید زمانی که “جرج تنت” رییس سابق سیا در سال ‪۲۰۰۴‬ گفت که به صورت مستقیم با صدام و ادارات داخلی عراق تماس دارد ،منظورش تماس با صبری بوده است.

پس از جنگ آمریکا علیه عراق، ناجی صبری دستگیر نشد و تصویر وی در بین تصاویر تحت تعقیبی که بر روی ورقهای بازی چاپ شده بود، چاپ نشد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates