09.01.2006

آدمربایان در سیستان و بلوچستان اعلام کردند در پایان مهلت به جمهوری اسلامی، 7 سرباز گروگان در پاسگاه مرزی سراوان را خواهند کشت

رادیو فردا: شخصی که خود را عبدالمالک ریگی و رهبر گروه شبه نظامی موسوم به جندالله می نامید در تماس با رادیو فردا خواهان انجام مصاحبه ای در خصوص وضعیت گروگان های خود شد. جندالله 7 تن از افراد نیروی انتظامی پاسگاه مرزی منطقه مرزی سراوان را در نزدیکی پاکستان در حال حاضر به گروگان گرفته است. طرف مصاحبه رادیو فردا می گوید با پایان مهلت داده شده به مسئولان جمهوری اسلامی کشتن گروگانهای خود را آغاز خواهد کرد. آنها خواستار آزادی 4 تن از افراد جندالله اند که درحال حاضر در بازداشت نیروی انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی هستند. معاون سیاسی وزارت کشور جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود دولت ایران بهیچ وجه به افرادی که سربازان ایرانی را در گروگان دارند باج نمی دهد. فرد مدعی می گوید مهلت داده شده تا روز سه شنبه پایان می پذیرفت اما وی این تاریخ را تا سه روز دیگر یعنی پنجشنبه این هفته تمدید کرده است.
نیوشا برنا (rm) صدا | (wma) صدا [ 4:54 mins ]

فریبا مودت (رادیو فردا): حدود 12 روز پیش یک گروه شبه نظامی موسوم به جندالله به سرکردگی عبدالمالک ریگی با حمله به یک پاسگاه مرزی جنوب شرقی ایران در مرز پاکستان اقدام به ربودن تعدادی از سربازان این پاسگاه و نگهداشتن آنها بعنوان گروگان کرده بود. با گذشت نزدیک به دو هفته از این گروگانگیری شخصی که خود را عبدالمالک ریگی و رهبر این گروه می نامید در تماس با رادیو فردا خواهان انجام مصاحبه ای در خصوص این گروگانگیری شد. گرچه هویت این فرد توسط منبع موثقی تایید نشده است اما اهمیت موضوع رادیو فردا را بر آن داشت که گزارشی را به گفته های این شخص اختصاص دهد.
نیوشا برنا (رادیو فردا): گروه موسوم به جندالله به گفته طرف مصاحبه ما که مدعی است عبدالمالک ریگی سرکرده این گروه است، 7 تن از افراد نیروی انتظامی پاسگاه مرزی منطقه مرزی سراوان را در نزدیکی پاکستان در حال حاضر به گروگان گرفته است. اسامی این گروگانها به گفته شخصی که ادعای رهبری جندالله را میکند عبارتند از مجتبی سیفی ، محمود غلامی ، جواد طبسی ، غلامرضا امیری ، لهراسب ، مرتضی ایزدی ، مجتبی حسینی و عباس نامجو که از میان آنها تنها عباس نامجو رئیس پاشگاه و جزو کادر رسمی نیروی انتظامی و مابقی سربازان تحت خدمت وظیفه در نیروی انتظامی هستند.

طرف مصاحبه رادیو فردا که خود را عبدالمالک ریگی و مسئول گروگانگیری اخیر معرفی کرد، گفت با پایان مهلت داده شده به مسئولان جمهوری اسلامی کشتن گروگانهای خود را آغاز خواهد کرد. وی در گفتگوی تلفنی با ما اظهار داشت که خواستار آزادی 4 تن از افرادش است که به گفته وی درحال حاضر در باداشت نیروی انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی هستند.

شخصی که خود را سرکرده گروه جندالله می نامد، علاوه بر این خواهان ارجاع اموال مصادره شده اش از سوی دولت ایران شده که به ادعای وی عبارتند از 200 میلیون تومان پول نقد، 9 دستگاه خودرو و 2 واحد مسکونی. مدعی گروگانگیری اخیر گفت که در ازای برآورده شدن تقاضای خود اقدام به آزادی گروگانها خواهد کرد.

این درحالیست که علی جنتی معاون سیاسی وزارت کشور جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود دولت ایران بهیچ وجه به افرادی که 9 سرباز ایرانی را در گروگان دارند باج نمی دهد و چنانچه گروگانگیرها اقدامی انجام دهند که منجر به کشته شدن گروگانها شود با اقدام جدی علیه عوامل خود در داخل مواجه می شوند. به گفته مردی که در گفتگو با ما خود را عبدالمالک ریگی معرفی می کند گروگانها در ابتدا 9 تن بودند اما وی بدلیل بد بودن حال یکی از گروگانها دستور آزادی او را صادر کرده است. این موضوع هنوز از سوی هیچیک از مقامهای مسئول تایید نشده است.

از سوی دیگر به گفته مقامهای امنیتی جمهوری اسلامی این گروه خواهان آزادی 16 تن از افراد بازداشت شده توسط نیروهای انتظامی شده اند. طرف مصاحبه ما در این خصوص می گوید که وی آزادی 4 تن از افرادش را خواستار شده که به گفته وی همگری ایرانی و بلوچ هستند. این شخص همچنین به رادیو فردا گفت که او وگروه شبه نظامی تحت رهبری اش در ترور نافرجام محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی که در سفر ماه گذشته اش به استان سیستان وبلوچستان صورت گرفت و منجر به کشته و زخمی شدن محافظان رئیس جمهوری اسلامی شد، دست داشته است و اگرچه این اقدام از سوی افراد عادی صورت گرفته اما کار هدایت و سازماندهی ترور به عهده وی وگروه جندالله بوده است و آنها عوامل اجرای ترور را تشویق به این اقدام کرده اند.

مردی که ادعا می کند مسئول گروگانگیری اخیر است در خصوص محل اختفای فعلی گروگانها و جندالله به رادیو فردا گفت که آنها در کوههای بلوچستان مخفی هستند و در داخل مرزهای ایران مستقرند. این درحالیست که مقامهای امنیتی ایران پیشتر خبر از انتقال افراد مذکور به وزیرستان پاکستان داده بودند.

فرد مدعی گفت مهلت داده شده تا روز سه شنبه پایان می پذیرفت اما وی این تاریخ را تا سه روز دیگر یعنی پنجشنبه این هفته تمدید کرده است. وی گفت پس از این تاریخ چنانچه خواستهای این گروه توسط جمهوری اسلامی برآورده نشود، اقدام به کشتن نخستین گروگان خود می کنند و این کار را تا زمان وصول تمامی مطالبات بصورت کشتن هفته ای یک گروگان ادامه خواهند داد. این گروگانگیری در روز چهارشنبه هفتم دیماه سال جاری انجام گرفت و اولین خبر آن از طریق ارسال یک فیلم ویدیویی به شبکه تلویزیونی العربیه انتشار یافت.

ف.م: تلاش رادیو فردا برای تماس با مسئولان جمهوری اسلامی و انعکاس نظر آنها درباره این موضوع تاکنون بی نتیجه مانده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates