22.06.2005

خاندان آقای هاشمی رفسنجانی – شماره سوم

                    سیطرۀ مافیای ثروت و قدرت
ایجاد سیطره بر شریان‌های حیاتی کشور، یکی از اهداف مهم گروه‌های مافیایی است. این سیطره از یک طرف دولت را مجبور می‌کند تا در چارچوب منافع مافیا عمل نماید و از طرف دیگر این توانایی را به گروههای مافیایی می‌بخشد تا هرگونه اقدام مخالف منافع خود را با شوک‌های ویرانگر پاسخ دهند.
بخش صنعت، گردش پول، بخش انرژی، صادرات و واردات کالا، بخش مسکن و… از مهمترین شریان‌های حیاتی یک کشور محسوب می‌گردند. بر این اساس و در چند سال گذشته، مافیای ثروت و قدرت کوشیده‌اند تا سیطرۀ خود را بر شریان‌های ذکر شده بیش از پیش تقویت نمایند.
متأسفانه این سیطره، دولت آقای  محمد خاتمی را در مسیری قرار داد که در پایان عمر هشت سالۀ خویش، انبوهی از مطالبات بدون پاسخ مردم   – بویژه نسل جوان – را در مقابل خود مشاهده می‌کند.
در این نوشتار سعی بر آن است که ابعادی از سیطرۀ جریان مافیای ثروت و قدرت مورد بازخوانی قرار گیرد.
» شهرداری تهران در انحصار مافیای ثروت و قدرت
پس از بر سر کار آمدن دولت سازندگی و دستیابی باند مافیای ثروت و قدرت به مناصب اقتصادی واجرایی، با انتصاب غلامحسین کرباسچی به سمت شهردار تهران، حوزۀ نفوذ این باند به کلان شهر تهران نیزکشیده شد و این جریان بیش از پیش به سوءاستفاده از  اموال عمومی ادامه داد. در شماره‌های قبلی به گوشۀ کوچکی از این دست‌اندازی به اموال عمومی اشاره شد.  از جمله :
1)     بهره‌گیری از اموال شهرداری جهت منافع حزبی و شخصی.
2)      تغییر طرحهای بزرگ شهر تهران جهت منافع شخصی.
در ادامۀ همین روند، موارد زیر نیز قابل توجه می‌باشد.
 الف) تغییرمسیر بزرگراه نیاوران جهت کسب ثروت  منافع حزبی
در سال 71 مطالعات مربوط به ادامۀ بزرگراه نیاوران در دستور کار شهرداری تهران قرار می‌گیرد و در تاریخ 9/9/71 از سوی مهندسین مشاور معاونت فنی شهرداری، ادامه بزرگراه نیاوران از مسیر خیابان شهید سید کاظم موسوی شروع و در امتداد خیابان پاسداران تا پارک نیاوران مشخص و تصویب می‌شود.
در همین زمان مشخص می‌شود که ملکی به مساحت حدود 000/10 متر در حاشیۀ خیابان پاسداران (نارنجستان دوم)، متعلق به آقایان کرباسچی (بنام همسرش خیرالنساء عسگریان)، عبدا…نوری (بنام پسرش محسن نوری) و فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی (مهدی، محسن و فاطمه) در طرح مذکور قرار گرفته است.
آنان متوجه می‌شوند که با وجود طرح مذکور قادر به هیچ کاری بر روی ملک فوق نیستند. لذا به دستور کرباسچی در تاریخ 4/6/72 طرح مذکور از مسیری که زمینهای افراد فوق را در بر می گرفت، حذف و به جای آن یک مسیر غیرکارشناسی  و معوج (پیچ در پیچ) تصویب  می‌گردد.
متعاقب این کار توسط شهرداری، دستور تفکیک ملک فوق (بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای) صادر گردیده و با تغییر کاربری آن به اراضی  مسکونی، منافع سرشاری عاید افراد فوق‌الذکر می‌گردد.
  از میان شرکاء فقط محسن هاشمی اقدام به ساخت منزل در آنجا نموده‌است. ضمناً تغییر مسیر بزرگراه نیاوران، محدودۀ ذکر شده را به یکی از مهمترین مناطق حادثه‌خیز تهران تبدیل کرده است.
 ب) تصرف قسمتی از پارک چیتگر جهت احداث باشگاه اسب سواری
یاسرهاشمی (پسر آقای هاشمی رفسنجانی) در زمان ریاست آقای کرباسچی در شهرداری تهران، با استفاده از نفوذ


خود در شهرداری توانست 000/45 متر مربع از اراضی  پارک چیتگر را تحت عنوان فدراسیون سوارکاری کشور در اختیار بگیرد.
متعاقباً وی در مرحله دیگری 000/30 متر‌مربع از پارک مذکور را هم افزون بر متراژ قبلی تصرف می‌نماید. این درحالی است که در قبال این تصرفات هیچ گونه قرارداد فیمابین  شهرداری و یاسر هاشمی به امضا نرسیده است. آقای یاسر هاشمی در این ملک اقدام به اجرای طرح پرورش اسب و باشگاه سوارکاری مجهز به استخر، سونا و جکوزی (برای استفاده اسب‌ها) نموده است.
 
» قاچاق اشیاء عتیقه  و کالای  غیرمجاز
 یاسر هاشمی در زمینۀ قاچاق اشیاء عتیقه زیرخاکی و میراث فرهنگی بسیار فعال می‌باشد. یکی از اقدامات وی در این زمینه، قاچاق میراث فرهنگی شهرستان قوچان می‌باشد. رفت و آمدهای یاسر هاشمی به شهرستان قوچان و همچنین ارتباطات وی با قاچاقچی اشیاء عتیقه در آمریکا (حسن ثابت بکتاش) بر کسی پوشیده نمانده است.
جدا از نفوذ یاسر هاشمی در بنادر و گمرکات و استفاده از رانتهای کلان در زمینۀ واردات و صادرات کالا، وی در زمینه قاچاق کالا نیز فعالیت دارد. یاسر هاشمی با استفاده از افراد وابسته به خود چندین دستگاه لنج باربری در بندر امام خمینی خریداری و اجاره نموده و در سطح گسترده‌ای مبادرت به ورود و خروج کالا می کند.
  »انحصار نفوذ در گمرکات و بنادر کشورتوسط مافیای ثروت و قدرت
یکی از مراکز تحت نفوذ و سیطرۀ مافیای ثروت و قدرت، گمرکات و بنادر بوشهر، امام خمینی، چابهار و آستارا می‌باشد و آنان در زمینۀ بازرگانی داخلی و خارجی و صادرات و واردات کالا فعالیت گسترده‌ای دارند و از رانتهای اقتصادی ویژه‌ای نیز برخوردار می‌باشند.
برای نمونه و جدا از این مسأله که کارهای مربوط به خاندان آقای هاشمی در گمرکات در اسرع وقت انجام می‌گیرد، پرسنل ارزیاب گمرک تخفیفهای ویژه‌ای را در مورد کالاهای آنها در نظر گرفته و اجناس به سرعت ترخیص و به بازار عرضه می‌گردد. این در حالی است که سختگیری گمرکات در مورد بقیه مردم، زبانزد خاص و عام است و گاهی اوقات مراجعین به خاطر کوچکترین مسأله، ماهها پشت درب‌های بسته منتظر ‌مانده و مجبور به پرداخت هزینه و جریمه‌های کمر‌شکنی می‌شوند.
»انحصار مافیایی در تجارت پسته
صادرات پسته ایران در انحصار مافیای ثروت و قدرت است. چند تن از بازرگانان ایرانی که در خارج از کشور فعالیت دارند، بیان داشته‌اند شرکتهای مهم جهان که در کار پسته فعالیت دارند، فقط از طریق اعضای این مافیا قادرند معاملاتی را در ایران  انجام دهند و به دیگران اجازه داده نمی‌شود در این کار وارد شوند و این تجارت فقط در انحصار خاندان آقای  هاشمی قرار دارد.
»تلاش برای همراه نمودن یک مجله پرتیراژ
آقای مهدی هاشمی (فرزند آقای هاشمی رفسنجانی) تلاش بسیار گسترده‌ای را برای همراه نمودن مجلۀ خانواده سبز انجام داده است. این مجله که با مدیر مسئولی آقای هرمز شجاعی مهر و در شمارگان 000/500 نسخه منتشر می‌شود، تأثیر بسیار زیادی بر روی خانواده‌ها دارد.
 خبرها حکایت از این مهم دارد که پس از ناکامی آقای مهدی هاشمی در اقدام مذکور، وی در صدد اعمال فشار به آقای هرمز شجاعی‌مهر برآمده است.
  در بررسی‌های به عمل آمده مشخص گردیده‌است که مهمترین خصوصیات و صفات جوانان ایرانی عبارتست از؛ حق‌طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌خواهی و آرمانگرایی و … با این صفات و خصوصیات، آیا جوانان ایرانی حاضرند سیطرۀ مافیای قدرت و ثروت را بپذیرند ؟
جاوید ایران بزرگ وپیروز باد جنبش براندازی


         سازمان دانشجویان مبارز ایران زمین


 

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates